Ertuğrul Gazi’nin kabriyle ilgili çarpıcı iddia

Kayı Aşireti’nin Beyi ve Osman Gazi’nin Babası olan Ertuğrul Gazi’nin gerçek kabrinin nerede olduğu tartışma oluştururken Ertuğrul gazinin gerçek türbesi (kabri) nerede olduğu konusunda çarpıcı bir iddia gündeme geldi.

Ertuğrul Gazi’nin kabriyle ilgili çarpıcı iddia

Kayı Aşireti’nin Beyi ve Osman Gazi’nin Babası Ertuğrul Gazi’nin gerçek kabrinin Tuzaklı Köyü’nün üst kısmındaki Sipahi Dağı’nın tepesinde olduğu iddia edildi.

Köyün yaşlıları bu iddiayı doğrularken, tepede mezarların bulunduğunu, dedelerinin kendilerine bu mezarların Ertuğrul Gazi ve arkadaşlarının mezarı olduğunu söylediklerini belirttiler. Köylülerin bir başka iddiası da, Kurtuluş Savaşı öncesi, Yunan askerinin Ertuğrul Gazi’nin naşını alıp gidecekleri veya zarar verecekleri endişesi ile buraya taşınmış olabileceği. Bakalım tarihçiler bu iddiaya ne diyecekler…

Osmanlı devletini kuran Kayı Aşireti’nin beyi Ertuğrul Gazi’nin kabrinin nerede olduğunu sorsanız, hemen hemen herkes ’Söğüt’ cevabını verir. Çünkü, Ertuğrul Gazi’nin bilinen Türbesi Söğüt’te ve tarih burasını kayıtlara düşmüş. Ancak, Söğüt’e bağlı Tuzaklı Köyü sakinleri böyle düşünmüyor.

Tuzaklı Köyü’nün yaşlısından gencine herkes, dedelerinden duydukları, kulaktan kulağa dolaşan bir sözü yüksek sesle dile getirmeye başladılar: “Ertuğrul Gazi’nin gerçek kabri Tuzaklı Köyü’nün arkasındaki Sipahi Dağı’nda.”

Tuzaklı Köyü sakinlerinin bu iddiasını köyde araştırdık ve yaşlılara sorduk. 

Köy sakinlerinden Ahmet Benli, köyün üst tarafındaki Sipahi Dağının eteklerinde, demir ocaklarının kalıntılarının bulunduğunu, Osmanlı döneminde Tuzaklı bölgesinin önemli bir yerleşim yeri olduğunu söyledi. Burada Ertuğrul Gazi’nin atının nal izlerinin bulunduğunun da rivayet edildiğini belirten Benli, Sipahi Dağının üzerinde 7 tane mezar olduğunun söylendiğini, kendisinin ise 5 tanesini bizzat gördüğünü, dedelerinin bu mezarların Ertuğrul Gazi ve arkadaşlarının mezarı olduğunu söylediğini ifade etti. Bir çok köylüde Benli gibi düşünüyor.

Köyün yaşlıları, Sipahi Dağının,  bölgeye en hakin dağ olduğunu ve bu nedenle de savaş zamanında burada toplanıldığın söylediler. Şeyh Edebali, Dursun Fakıh ve Ertuğrul Gazi’nin bir birini gördükleri rivayetlerinin de iddialarını doğruladığını söyleyen köylüler, konunun araştırılmasını istiyor.

Tuzaklı Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Kırhan ise, konunun tarihçiler tarafından araştırılmasını istiyor. Köylünün büyük çoğunluğunun olayı bildiğini, onlarada dedelerinin söylediğini hatırlatan Kırhan, kendisinin de bizzat dedesinden aynı sözleri duyduğunu hatırlatarak; “Bir gün dedem tarlada çalışırken beni yanına çağırdı. Sipahi dağını gösterdi ve “Evladım, işte o dağ Ertuğrul Gazi’nin dağı ve dedemiz Ertuğrul Gazi orada yatıyor” dedi. Dedemin sözleri daha dün gibi kulaklarımda” dedi.

Köylülerin bir başka iddiası ise, Kurtuluş Savaşı sırasında naşın taşınmış olabileceği. Yunan işgali sırasında Bilecik’in 5 defa yakıldığını, Ertuğrul Gazi’nin türbesinin talan edildiğini söyleyen köylüler, Ertuğrul Gazi’nin naşına zarar verilebileceği veya alıp götürüleceği endişesi ile emin bir yere taşınmış olabileceğini söylüyorlar.

Tarih bilimcileri tarafından incelenmeye muhtaç bu iddiaların biran önce araştırılması gerekiyor. Sipahi Dağındaki mezarlar, Ertuğrul Gazi’nin gerçek kabri olmasa da, Osmanlı Devleti’nin kurucularının kabri olabilir. Bu mezarların, definecilerin eline geçmeden tarihçilerin eline geçmesi gerekiyor.


Kaynak: Yeni Akit

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.