V for Vendetta

V for Vendetta


V for Vendetta

Remember remember the fith of November

Hatırla, 5 Kasım gecesini hatırla

barutu, ihaneti ve komployu

Hiç bir neden bilmiyorum ki gerektirsin

Barut Komplosunun unutulmasını.....

Cümleleri ile başlayan V for Vendetta, baskıcı yöntemlerle yönetilen geleceğin İngiltere’sinde geçiyor.Daha filmin hemen başında neden 5 Kasımı hatırlamamız gerektiğine gelince 5 Kasım 1605 ’te Guido Fawkes İngiliz Parlamento Sarayını havaya uçurma girişimi'nin tarihidir.

Gelelim filmin konusuna George Orwell’ın 1984 romanını okuyanlar atmosferdeki benzerliği filmi izlerken hemen kavrayacaklardır. Roman, despotizmin (zorbalık) egemen olduğu bir dünyayı tasvir eder. Bu ütopyaya göre, dünya eşit güce sahip üç blok’a ayrılmıştır. Yönetenler tek egemen güçtür. İnsanlar yöneticilerin korkusu ile sinmiş, özgürlükler kaldırılmış, ahlâki ve insani duygular yok edilmiş, düşünme ve düşündüğünü söyleme yasaklanmış, yaşam tüm güzelliklerini yitirmiştir. Hiç kimse birbirine güvenememektedir. Çoğu kişiler casustur. En yakınlarını yönetime gammazlama bir ödev haline getirilmiştir. Bireylerin kişilikleri tamamen silinmiştir.

Böylesine kasvetli bir ortamda filmin ikinci önemli karakteri dünyadan Evey ile tanışıyoruz. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı saatte sokaktadır ve hükümet görevlilerinin tacizine uğradığı bir sırada V tarafından kurtarılır.

İşte böyle bir ortamda kahramanımız V sadece kapalı devre TV yayını yapılan İngiltere'de yayıncı kuruluşu basar ve bir sonraki sene 5 Kasım'da her şeyin değişeceğini yayında söyleyerek gözdağı verir.Bu gözdağı baskıcı rejimin disinformasyon tekniklikleri ile unutturulmaya çalışılsa da o gece isyanın tohumu ekilmiştir.

Every bütün bu olanların  şoku içersinde iken V’nin tv’de öldürüldüğü haberi ile sarsılır. Every’i V ile işbirliği yapmakla suçlanmaktadır. Bu durum paniğe kapılmasına sebep olur. İş yerinde göz altına alınacağı sırada V’de binadadır ve Every için hükümet görevlileri ile çatışmaktadır.V’nin  etkisiz hale geleceği bir anda Every de silah kullanarak V’yi kurtarır ve birlikte kaçarlar.

Bu kaçış aynı zamanda büyük bir aşkın başlangıcı olur. V Every ’nin sadakatini ölçmek için sayısız işkencelere maruz bırakır ve every bu sınav’dan başarı ile  çıkar. V için halka daralmaktır.Tarih 4 kasımı gösterdiğinde halk diktatöryal rejimin yıkılışını görmek için Guido Fawkes maskeleri ile meydanlardadır. Diktatör Sutler V tarafından yok edilmiş ve ağır yaralarla Every’nin kollarında can vermiştir. Başından beri olayları takip edip V’nin peşini bırakmayan Dedektif Finch, Every’i patlayıcı dolu V’nin tabutunun başında yakalamasına rağmen Every’nin sözlerinden etkilenerek eylemin gerçekleşmesini engellemez.

Film  Westminister Sarayı’nın Çaykovski’nin 1812 Uvertürü eşliğinde hava uçurulması ile sona erer.

Filmin künyesi:

Yönetmen: James McTeigue

Yapımcı: Joel Silver,Larry ve Andy Wachowski

Senarist: Larry ve Andy Wachowski      

Oyuncular:

Natalie Portman

Hugo Weaving

Stephen Rea

John Hurt

Stephen Fry


Filmin imdb puanı: 8.2

İzlemeyenlere iyi seyirler, izleyenlere tekrarını dilerim.

Editör: Öznur Şan

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.