TARİHTEN DİPNOT


Züleyha MUHAMMEDİ

Züleyha MUHAMMEDİ

Okunma 13 Nisan 2017, 11:25


İnsanlığın en büyük şehidi Tarih, o kadar güzel sahnelere şahid olmuştur ki;  insanlar arasında yüz yıllık hatta bin yıllık bağlar kurmuştur.  Unutulmaya yeltenmiş olsa da -ki amacımız unutulmamasını sağlamak- tarihteki en büyük bağ "insanlık", ekseri,  Devlet-i Aliye; namı değer/diğer Cihan Devleti'ne konuk olmuştur. Allah-u Teala'nın "insan'a verdiği değer ve önem sebebi iledir ki,  sevgili ecdadımız, insanlığın adalet, barış, huzur ve refah içerisinde yaşayacağı, "nizam-ı alem" ülküsünün yegane savunucusu olmuştur.
İnancımız,  umudumuz, sürurumuz nizam-ı alem ülküsü; ülkümüz... 
Şimdi çok uzaklara değil; şöyle yakın tarihe gidelim bir. Zamandan ve mekandan öte bir hikayemizi hatırlayalım.
1845 yılında tarihinin en büyük felaketini yaşayan İrlanda, geçimini sağladığı patatesin zehirlenmesi sebebiyle bir afet yaşamıştır. Yaklaşık bir milyon kişinin yaşamını yitirdiği bu felaket 4 yıl boyunca sürmüştür. Dönemin en yakını(!) İngiltere, İrlanda'daki bu felaketi kullanmıştır. Halkı,  ağır şartlar altında düşük bir maliyete çalıştırmıştır. Ne var ki,  zihniyeti sömürge olan aşağılık bir milletten de başka ne beklenebilirdi?
Nitekim bu haber aziz hükümdarımız Abdülmecid Han'a ulaşmıştır. Kendileri İrlanda'ya on bin sterlin yardımda bulunmak istemiştir. Lakin İngiliz kraliçe Viktorya ,  büyükelçisi eliyle bu yardımı engellemeye çalışsa da bin sterlin yardım gönderilmiştir. Kraliçenin güya himayesi altında bulunan İrlanda halkına yardımının bin sterlini geçmemesi Devlet-i Aliye'nin yardımını da -para olarak- düşürmüştür. Bu yardımı sultanımız içine ve insanlığa sindirmemiş olacak ki, beş gemi ile erzak göndermiştir. Gemilerin limanlara yaklaşmasına izin vermeyen İngiltere hükümetine rağmen erzak, Dublin limanı yerine Drogheda limanına gizlice boşaltılmıştır. Padişahımızın bu yardımından sonra İrlanda asilzadeleri bir teşekkür mektubu yazmışlardır. Majesteleri Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid Han'a, Allah Majestelerinden razı olsun. Biz aşağıda imzası bulunan İrlandalı asilzâdeler, ileri gelenler ve tüm halk olarak majesteleri tarafından çilekeş ve ıstıraplı İrlanda halkına gösterilmiş olan ihsan ve teveccühün cömertliğine en derin teşekkür ve minnetimizi ifade etmek ve halkımız adına İrlandalılar'ın sıkıntılarını hafifletmek ve acılarını dindirmek için gönderilen bin paundluk cömert yardıma teşekkür için müsaadenizle hürmetlerimizi sunuyoruz.
 

Daha önce hiçbir bağın bulunmadığı ve binlerce kilometre uzaklıktaki bu ülkeden gelen yardım İrlanda halkının aklına kazınmıştır. Böylece dostluk ilişkileri kurulmaya başlamıştır.  Gemilerin yanaştığı şehir olan Drogheda'nın amblemine Osmanlı hilali ve yıldızı yansımıştır. Bu şehrin en önemli futbol
kulübünün armasında da hilal ve yıldız kullanılmıştır.        

Tarih,  Türk milleti üzerinden bu ve bunun gibi birçok olaya tanık olmuştur. Bugün ecdadımızın elinin ve zihninin değdiği her yere gitmemiz boynumuzun vefa borcudur.
Nitekim, "Çırpınırdı Karadeniz" marşındaki “Vefalı Türk bütün çağların ve mekanların beklenenidir.”
 
Kaynak:
http://www.dunyabulteni.net/m/haber/284379/osmanlinin-5-gemiyle-irlandada-biraktigi-iz
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.