Zeybekci: Endişeye gerek yok

Milli para ile ticaret noktasında Çin, İran, Rusya, Kore, Suudi Arabistan, Japonya ve Irak ile masaya oturan Türkiye, dış ticarette yüzde 6.5 olan TL kullanım oranını 3.5 puan artıracak.

Zeybekci: Endişeye gerek yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, “milli para ile ticaret” konusuna değinen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dış ticarette TL kullanım oranının yüzde 6.5’a ulaştığını belirterek, Çin, İran, Rusya, Kore, Suudi Arabistan, Japonya ve Irak ile yerel para birimlerinin kullanılmasına ilişkin teknik hazırlıklarda belli bir noktaya ulaşıldığını vurguladı.

Milliyet’e konuşan Zeybekci, dış ticaret dengesinde yüzde 10’luk TL kullanım oranının Türkiye’nin cari açığına denk olduğunu belirtirken, “Biz cari açığımızın yabancı finansman ihtiyacı duyulan kısmını sıfıra indirdiğimizde cari açık bizim için artık tehlikeli bir açık olmaktan çıkacak. Artık bizim kendi paramız rezerv para haline gelecek. Bu da, cari açığınızı kendi finansmanınızla, iç piyasalardan, kendi kaynaklarınızdan temin edebileceğiniz bir parayla finanse etmek demektir. Bunun bu kadar önemli bir rolü olacak” diye konuştu.

Milliyet’ten Bahar Atakan’ın haberine göre Zeybekci, Merkez Bankası’nın satış müdahalesi olmadığını, piyasaların çok küçük bir hacimle speküle edildiğini vurgularken, “Biz TL’nin değerlenmesine ilişkin aldığımız tedbirleri yavaş yavaş devreye soktukça TL üzerindeki baskı hafifleyecektir. Halkın bu işe sahip çıkmasının da bir psikolojik etkisi var. Türkiye’nin ekonomik göstergelerine baktığımız zaman bu köpüğün katlanmasını gerektirecek hiçbir şey yok. Endişeye gerek yok” diye konuştu.

“Türkiye’ye operasyon devam ediyor” diyen Zeybekci, şunları kaydetti: “Türkiye’nin istikrarsızlıklardan ilelebet kurtulması için önümüzdeki süreçte belki 100 yılın dönemecini yaşayacağız, yeni cumhurbaşkanlığı sistemiyle. Bu birilerini rahatsız ediyor tabi. Zayıf düşürülen, muhtaç olan, topladığı 100 liralık verginin 87 lirasını faize ödeyen bir Türkiye tekrar özlemle bekleniyor. 15 Temmuz sonrası hayalleri suya düşenler son denemelerini yapmaya devam edeceklerdir. Türkiye mutlaka ve mutlaka rahatlayacak. 2017’de mutlaka rahatlayacak. İhracatımızda son 2 aydan beri toplanma var. Bütün ekonomik değerlerle ilgili 2017 başından itibaren toparlanmayı göreceğiz hep beraber.”

TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının 2017 bütçesine ilişkin konuşan Bakan Zeybekci, Türkiye’nin Gümrük Birliği’nin karar alma süreçlerine dâhil olacağını belirterek, “Türkiye’nin AB’nin üçüncü ülkelerle imzalayacağı serbest ticaret anlaşması ve benzerlerine otomatik olarak taraf olmasını sağlayacak şekilde Gümrük Birliği yeniden güncelleniyor” dedi.

Eximbank’ın 3. milyar dolar olan sermayesini çok daha üst seviyelere çıkarma kararı aldıklarını hatırlatan Zeybekci, “Eximbank kredi hacmini en kısa sürede 100 milyar dolar seviyesine çıkarmak. yeni serbest bölgeler kanunu en kısa sürede Genel Kurul’un onayına sunulacak” dedi.

“2016’nın son üç ayında ihracat rakamlarımızdaki olumlu gelişmeler 2017 yılının ihracatımız için daha iyi bir yıl olacağını göstermektedir” diyen Zeybekci, “Verdiğimiz desteklerle, yeni dönemdeki ihracatın yeniden desteklenmesi seferberliğiyle 2017 inşallah ihracat seferberliğimizin başladığı bir yıl olacaktır” ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çocuk işçiliğinin önlenmesine ilişkin ulusal politikanın güncelleneceğini açıklarken, “İnşallah önümüzdeki hafta da promosyon konusunu sonuçlandırma gayreti içindeyiz. Asgari ücretle ilgili görüşmelerimiz devam ediyor ve bu ay sonu itibarıyla tamamlayacağız” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının 2017 bütçesine ilişkin konuşan Müezzinoğlu, “Sosyal güvenlik kurumu alacaklarını yeniden yapılandırdık. Bu kapsamda, 797 bini işveren, 665 bini sigortalı olmak üzere toplam 1.5 milyon başvuru alınmıştır. Bu sayede yaklaşık 40 milyar TL’lik bir borç yeniden yapılandırılmış olup bugün itibarıyla toplam tahsilat tutarı ilk ay yaklaşık 800 milyon TL’dir” dedi.


Kaynak: Yeni Akit

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.