Boşanan bireyler bunlara dikkat!

Anne ve babanın boşanması çocukları psikolojik olarak olumsuz yönde etkileyerek çeşitli sorunlara yol açabilmektedir.

Boşanan bireyler bunlara dikkat!

Boşanmanın anneye etkisi

Maddi sorunlar, kısıtlanmış ekonomik kaynaklar ve çocuğun sorumluluğunu tek başına üstlenme gibi nedenlerle genellikle annenin yaşam kalitesi düşmektedir. Bu durum özellikle çocuğu küçük olan annelerde daha çok görülür. 

Boşanmanın babaya etkisi

Nafaka ödeme ve çocuğunu sınırlı görmenin psikolojik yükünü taşıyan baba, mahkeme tarafından belirlenmiş yükümlülüklerin yerine getirilmesi zorunluluğundan yakınmaktadır.

Boşanmadan çocuklar ne anlar?

0-2 yaş: Bu yaştaki çocuklar küçük olmalarına rağmen durumu algılayabilir. Bunun sonucunda huzursuzluk, ağlama, uykusuzluk ve beslenme bozukluğu, kabızlık ve ishal gibi belirtiler gösterebilirler. Ayrıca anna veya babasına adeta yapışırcasına sarılırlar.

3-6 yaş: Bu yaş döneminde çocuklar, boşanmanın ne anlama geldiğini tam olarak anlayamasalar da, ebeveynlerinin üzgün olduğunu ve ayrı yaşamaya başladıklarını fark ederler. Bunun yanında çocuk, soruna kendisinin neden olduğunu düşünerek ileride ne olacağı hakkında endişe duyar. Kızgınlıklarını, suçladıkları ebeveyne öfke göstererek ya da içlerine kapanarak yansıtırlar. Ayrıca yeme ve uyku alışkanlıkları da değişebilir. Öte yandan tuvalet eğitimi gibi kazanılmış becerilerde bu dönemde kaybedilebilmektedir.

7-12 yaş: Bu yaştaki çocuklar, ayrılma nedenini anlayışla karşılamalarına rağmen yinede anne babalarını suçlayabilirler. Bunun yanında genellikle çocuk, anne yada babasından birini kötü olarak görür ve daha zayıf olan ebeveyninin tarafını tutup onu korumaya çalışır. Öte yandan bu yaşta yeme-uyku bozuklukları, yaşama karşı ilgisizlik, dikkat eksikliği, ağlama, içe kapanma, umutsuzluk, okul başarısında düşme, okuldan kaçma ve karşı gelme görülebilir.

13-18 yaş: Bu dönemde çocuklar ailelerine karşı mesafeli dururlar. Bunun yanında kişilerde genellikle depresyon, içe kapanma ve intihar düşünceleri gibi durumlar görülür. Ayrıca sigara, alkol, uyuşturucu, okula devamsızlık, sık kavga etme, bir şeyler çalma, cinsel ilişkiye girme gibi davranış bozuklukları sergileyebilirler. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise, çocuğun farklı arkadaş gruplarına, hatta suça yönelebilmesidir. Öte yandan kız çocukları bu evrede daha hassas olabilmektedir.

Boşanan bireyler bunlara dikkat!

- Bireyler çocuklarına birbirlerini kötülemeden ayrıldıklarını yalın bir dille açıklamalıdır.

- Bireyler çocuklarına her zaman kendilerini seveceği söylenmelidir.

- Çocuklar ihmal edilmemelidir.

- Bireyler çocuklarına karşı asla yalan söylememelidir.

- Çocuk kesinlikle pinpon topu gibi ordan oraya savurulmamalıdır. 

- Boşanmada çocuğun herhangi bir suçu olmadığı belirtilmelidir.

- Çocuğun anne veya babasını ziyaretinde kolaylık sağlanmalıdır. 

- Bireyler çocuklarına her zaman destek vermelidir. 

Boşanan sonrasında çocuğun verdiği tepkiler nelerdir?

Şok durumu: Bireylerin boşanması genellikle çocuklarda şok etkisi yaratır ve kafalarını karıştırır. 

İsyan etme: Çocuk yaşadığı hayal kırıklığı ve üzüntüyle hayata karşı isyan eder.


Kaynak: Yeni Akit

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.