Çarşı iznine çıkan askerlere saldırı

Hainlerin hedefinde bu kez de çarşı iznine çıkan askerler vardı... Bomba yüklü araç, asker ve sivillerin bulunduğu otobüsü hedef aldı. Türkiye’yi yasa boğan saldırıda 14 asker şehit oldu

Çarşı iznine çıkan askerlere saldırı

Terörün çirkin yüzü bu kez Kayseri’de kendisini gösterdi... İstanbul Beşiktaş’taki saldırının benzeri patlama dün 08.45’de Erciyes Üniversitesi ana girişinin 500 metre uzağında, acil giriş yakınında Atatürk Bulvarı Talas Caddesi’nde meydana geldi. 
 

Talas ilçesi Zincidere Mahallesi’nden kent merkezine giden ve içinde daha çok 1. Komando Tugayı’ndan hafta sonu Çarşı iznine çıkan sivil kıyafetli askerlerin bulunduğu halk otobüsü, üniversitenin önüne geldiğinde, bomba yüklü araç otobüsün soluna yanaştı. Ardından şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamayla bomba yüklü Otomobil parçalanırken, otobüs ağır hasar gördü. Yaralılar hızla yakındaki Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ile çevredeki hastanelere kaldırıldı. Otobüste sıkışan iki yaralı da itfaiye ekiplerince çıkarılarak hastaneye kaldırıldı.

Sağduyu çağrısı

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, olay yerinde gazetecilere yaptığı ilk açıklamada, ayrıntılı açıklamanın daha sonra yapılacağını belirterek, “Maalesef şehit ve yaralılarımız var. Çok üzgünüz. Menfur bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bomba yüklü bir aracı hainler, halk otobüsünün geçişi sırasında patlattılar. Halk otobüsünde sivil vatandaşlarımız ve askerlerimiz vardı. Herkesi sağduyuya davet ediyorum. Olayla ilgili yayın yasağı vardır. Herkesin uymasını bekliyoruz. Avrupa’da bir olay olduğu zaman uyuluyor, görüntü kirliliği olmuyor. Buna uyalım” dedi. Kamçı yaptığı ilk açıklamada kan ihtiyacı olduğunu ancak giderildiğini de ifade etti. 

İlk açıklama Genelkurmay’dan

Saldırıda şehit ve yaralılara ilişkin ilk açıklama Genelkurmay Başkanlığı’ndan geldi. Açıklamada, “17 Aralık 2016 Cumartesi günü 08.45 sularında Kayseri Komando Tugay Komutanlığı’ndan izine çıkan er ve erbaşları taşıyan araca yapılan bombalı araç saldırısında, 13 kahraman personelimiz şehit olmuş, 48 kahraman personelimiz yaralanmıştır” denildi. Yaralıların bölgedeki hastanelere sevk edilerek tedavilerine başlandığı belirtilen açıklamada, menfur saldırıda sivil vatandaşların da yaralanmış olabileceğinin değerlendirildiği bildirildi. Açıklamada, “Alçakça ve kalleşçe düzenlenen bu saldırıyı şiddetle lanetliyor, saldırıda hayatını kaybeden kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, aileleri ve Türk milletine başsağlığı, yaralı arkadaşlarımıza acil şifalar diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU: İKİ OTOBÜS HEDEF  ALINDI

Bakanlar, saldırının ardından Kayseri’ye gitti. Açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘İki otobüs hain saldırıyla karşı karşıya kalmıştır, olayla ilgili ilk ipucuna rastlanmıştır’ dedi

Saldırının ardından Kayseri’ye giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile sağlık Bakanı Recep Akdağ olay yerinde inceleme yaptıktan sonra Kayseri Valisi Süleyman Kamçı ile birlikte valiliğe geçti. 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da Kara Kuvvetleri Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ile birlikte Valilikte oluşturulan kriz merkezinde Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Soylu ve diğer bakanlar Özhaseki, Akdağ ve Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ve Vali Kamçı ile bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. 

Toplantının ardından bakanlar kameraların karşısına geçti. İlk açıklamasına “Türk milletimizin başı sağ olsun” diye başlayan Soylu, şu bilgileri verdi: “Sabah 08.40 civarında Talas Bulvarı olarak nitelendirdiğimiz yol güzergâhında Zincidere Komando Tugayı’ndan çarşı iznini kullanmak isteyen askerlerimizin içinde bulunduğu iki otobüs biraz önce belirttiğim yol üzerinde bir hain terör saldırısıyla karşı karşıya kalmışlardır. Özel halk otobüsü olan otobüse vurmak suretiyle otobüsü durduran ve bu esnada araçtaki bombalı düzeneği patlatan teröristin kimlik çalışmalarına güvenlik kuvvetlerimizce başlanılmıştır. Şu anda hastanelerimizde 55 yaralımız var, 6’sı yoğun bakımda” dedi. 

‘13 şehidimiz var’ 

Soylu yaptığı ikinci açıklamada “Şimdi 12 şehidimiz Adli Tıpa intikal etmiş durumda. İki şehidimiz üniversite hastanesinde. 14 şehidimiz var. Bir hastanede bir yaralımız daha oluştu, toplam 55 yaralımız var, 12’si yoğun bakımda, 4’ü ağır yaralı olarak. 7 kişi gözaltında, 5 kişinin arama çalışmaları sürüyor. Olayın nasıl  intikâl ettiğine yönelik güvenlik güçlerimizin tespitleri açık. Teröristin kimliği belli. Terörün cezasını vereceğiz, hiç kimsenin endişesi olmasın. Bize itimat etsinler ve güvensinler. Terörü tasfiye edeceğiz. Milletimizin endişesi olmasın” dedi. 

15 gözaltı

Öte yandan bu açıklamaların ardından dün akşam saat 23.00 sıralarında şehit sayısı 14, gözaltına alınanların sayısı ise 15 olarak açıklandı.

Akdağ: Yaralıların 4’ünün durumu ciddi

Sağlık Bakanı Akdağ da ilk açıklamada “Hastanelerimizde 55 yaralı kardeşimiz var. Bunların 38’i Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi görüyor. Kayseri eğitim ve Araştırma Hastanemizde dokuz kardeşimiz var. Sekiz kardeşimiz de beş özel hastanede tedavilerini görüyorlar. 6’sının şu an hayati tehlikesi bulunuyor. Bu kardeşlerimizin hayata tutunmasını inşallah sağlayabileceğiz” dedi. Akdağ ikinci açıklamasında “56 yaralımız var, 12 gazimiz yoğun bakımlarda, ameliyata girenler var. Bunlardan 4’ü ciddiyetini koruyor. Yoğunbakım önünde bir hanımefendiyle karşılaştık. Hasta yakını değildi ama dua ediyordu. Komşu arkadaşı için geldiğini yaralı gazilerini duyduğunu ve dua ettiğini söyledi, çok duygulandık. Bu ruh Kayseri’deki 79 milyon vatandaşımızın ruhudur” dedi.     

Merasim Sokak eylemine benziyor

PKK, Beşiktaş’taki terör saldırısı ile ortaya koyduğu yeni eylem sürecini dün Kayseri’de sürdürdü. Kayseri’de halk otobüsüne düzenlenen bombalı saldırı Ankara Merasim Sokak’taki bombalı terör saldırısıyla benzerliği açısından dikkat çekti. Ankara’da askeri servis araçları hedef alınmıştı. Kayseri’de de içinde askerlerin çoğunluğunu oluşturduğu halk otobüsünün takip edilerek bilinçli olarak hedef alındığı ortaya çıktı. 

Takip edilmiş

Eylemin, hedefindeki askerleri taşıyan halk otobüsünün bilinçli olarak seçildiğini ve takip edildiğini ortaya koydu. Bu durum, saldırıyla ilgili keşifin daha önce yapıldığı ve buna göre saldırının planlandığını gösteriyor. Saldırı yeri şehir trafiği içinde kışlaya yaklaşık 20-25 dakikalık bir mesafede. Patlamanın araç tam otobüsün orta noktasındayken gerçekleştirilmesi de dikkat çekti. 

Beşiktaş’taki saldırıda Kayseri doğumlu iki kişi şehit olmuştu. Bu nedenle Kayseri’de infial vardı. Yani saldırı için Kayseri’nin seçilmesinin bir diğer nedeni de bu infial ortamını alevlendirmek ve şehirde vatandaşlar arasında çatışma çıkarma isteği olabilir. Aydın HASAN / Kayseri

Yayın kısıtlaması 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK), Başbakanlık tarafından Kayseri’de meydana gelen terör saldırısına ilişkin geçici yayın kısıtlaması getirildiği bildirildi. Kayseri 2. Sulh Ceza Hakimliğince, terör saldırısına ilişkin yazılı, görsel ve sosyal medyada soruşturmayı etkileyecek her türlü haber ve röportajın yayımlanmasının yasaklanmasına karar verildi. 2. Sulh Ceza Hakimliğinin kararı, Radyo Televizyon Üst Kurulunun resmi internet sitesinden de yayımlandı.
Bu arada, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığınca, saldırıyla ilgili olarak Başsavcı Vekili  Mustafa Arslantürk nezaretinde 8 Cumhuriyet Savcısı’nın görevlendirildiği öğrenildi.

Onlardan geriye yürek burkan hikâyeleri kaldı

Saldırıdan yaralı kurtulan Konyalı komando çavuş Tolga Öğütlü, patlamada ilk olarak arkadaşlarının aklına geldiğini ve onlara yardım ettiğini söyledi. Otobüsün yolcu indirmek için durağa yanaştığını ifade eden Öğütlü, “Durakta otobüsten bir kişi indi. O sırada otobüse yaklaşan sivil araç patladı. Patlamada sağ ayağım ve sol kolum ile başımdan yara aldım. İlk arkadaşlarım aklıma geldi. Yerde yatan yaralı arkadaşlarıma yardım ettim. Sonra gelen ilk yardım ekipleri beni hastaneye kaldırdı” dedi.

Körfez’in şehitleri

Kocaeli’nden arkadaş olan ve vatani görevlerini de birlikte Kayseri’de yapan erler Abdulsamet Özen ile Raşit Yücel saldırıda hayatlarını kaybetti. Özen ile Yücel’in Kocaeli’nin Körfez ilçesindeki aileleri büyük üzüntü yaşadı. İzmit’te günlük yayımlanan yerel bir gazetede çaycı olarak görev yapan Hüseyin Özen’in 3 çocuğundan biri olan Abdulsamet Özen’in ailesine acı haberi Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban verdi. 4.5 aylık asker olan Özen’in Hakkari’de 1.5 ay görev yaptıktan sonra birliğine döndüğü öğrenildi. 

Hakkari’den döndü

Şehidin babası Hüseyin Özen, gözyaşlarına boğulurken, yakınları tarafından teskin edildi. Şehidin dayısı Muhammet Küçük, “Daha önce duyardık şimdi yaşıyoruz. Benim de oğlum asker. Yeğenim ile 15 gün önce görüşmüştük. Hakkari’de görev yaptı, görevi bitti ve birliğine döndü. Kayseri’ye 12 gün önce geldi. En yüksek mertebeye ulaştı, peygamberimize komşu oldu. Keşke ben de olsam. Çocuğum asker o da Şırnak’a gidecek. Allah’ın takdiri ne ise o olacak. Geride daha çok askerimiz var. Hainlere fırsat vermeyeceğiz” dedi.

Yücel’in Gebze’de bir fabrikada çalışan annesi Şükran Yücel ise işyerinden otomobille alınarak Körfez’de bulunan eve getirildi. Şehidin annesi evin önünde bekleyenleri görünce otomobilde feryat ederek ağladı. Şükran Yücel, “Oğlumu versinler bana oğlumu. Oğlumu göreceğim oğlumu. Ne olmuş oğluma söyleyin benim” diyerek ağladı. Sağlık ekibi otomobilde bulunan şehit annesine müdahalede bulunarak, evine götürülmesine yardımcı oldu. Şehidin evinde Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can bulunurken, şehidin TIR sürücü olan babası Ferit Yücel’e ulaşıldı. Macaristan’da bulunan Ferit Yücel’in Körfez’e gelmek üzere yola çıktığı öğrenildi. Şehit Yücel’in sosyal paylaşım sitesindeki 26 Kasım tarihli paylaşımında, “Vatanıma canım feda” yazarak birliğinde çekilmiş fotoğrafı paylaştığı görüldü. Eylül ayında askere giden Yücel’in arkadaşları evin önüne gelirken, büyük üzüntü yaşadı.

Şehit ateşi Ereğli’ye düştü

Yakınlarının anlatımına göre saldırıda ağır yaralanan ancak kaldırıldığı hastanede şehit olan Döngel’in bu hafta izne çıkarak Ereğli’ye gidecekti. Fakat Özel Harekat’a katılım evraklarını hazırlamak için iznini erteledi. 6 aylık asker olan şehidin, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde olan babası Özcan ve annesi Şehime Döngel’in, ‘Oğlunuz yaralı’ denilerek Kayseri’ye çağırıldığı öğrenildi.

Ailenin küçüğü

Komando er Kamil Tunç’un (20) acı haberi afyonkarahisar’ın Hocalar ilçesinde oturan ailesine ulaştı. Şehidin babası inşaat işçisi İsmail Tunç ile annesi Hamiyet Tunç acı haberi aldıktan sonra gözyaşlarına boğuldu. Şehidin, ailenin 2 çocuğundan küçüğü olduğu ve dört ay önce askerlik görevine başladığı belirtildi. Tunç’un sözlü olduğu kaydedildi. Kayseri’deki saldırıda Afyonkarahisarlı iki askerin de yaralandığı ve hastanede tedavilerinin sürdüğü belirtildi. Yaralı askerlerin Sandıklı ilçesinden komando er Kayahan Uluhan ve İscehisar ilçesinden Arif Özkara olduğu öğrenildi. DHA-AA


Kaynak: Yeni Akit

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.