Şehitlerimiz ebediyete uğurlanıyor

Kayseri’deki terör saldırısında şehit düşen er Duran, piyade onbaşı Ocak, piyade onbaşı Taş, istihkam er Döngel, sıhhiye er Tunç ve Muhabere Onbaşı Özen’in cenazeleri, memleketlerinde toprağa verildi.

Şehitlerimiz ebediyete uğurlanıyor

Şehitlerimiz ebediyete uğurlanıyor. Kayseri’de düzenlenen terör saldırısında şehit olan 21 yaşındaki er Yunus Emre Duran için Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde cenaze töreni düzenlendi.

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli ve Tuğrul Türkeş, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, cami avlusundaki şehit erin ailesine taziye dileklerini iletti.

Öğle namazının ardından şehit er Duran için cenaze namazı kılındı. Başbakan Yıldırım, elini tuttuğu şehit erin babası Mahmut Duran ile naaşın başına geldi. Cenaze namazının ardından Duran’ın naaşı askerlerin omuzunda top arabasına alındı.

Top arabası, şehit er Duran’ın ailesi ve yakınları ile devlet protokolünün oluşturduğu kortej eşliğinde avludan ayrıldı. Daha sonra askerler tarafından cenaze aracına alınan Duran’ın cenazesi, defnedilmek üzere Karşıyaka Mezarlığına götürüldü. Duran’ın naaşını taşıyan cenaze aracı camiden ayrılırken güçlükle ayakta duran anne Selver Duran ile şehit erin kardeşleri gözyaşlarına boğuldu.

Bu arada, törene katılan kalabalık bir grup, cenaze namazı öncesinde cami avlusunda büyük boy Türk bayrağı açarak, "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "İdam isteriz" sloganları attı.

İki arkadaşı terör ayırdı

Saldırıda şehit düşen piyade onbaşılar Muhammed Ali Ocak Yozgat’ın cenazesi Yozgat’ın Yerköy ilçesinde, Ahmet Taş’ın naaşı ise Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde toprağa verildi.

Ocak ve Taş’ın Türk bayrağına sarılı naaşları, karayoluyla Çiçekdağı ilçesine getirildi. Babaevlerinde helallik alınmasından sonra cenazeler, tören için ilçe meydanına götürüldü.

İlçe meydanında şehitlerin babaları Selver Ocak ile Osman Taş, ayakta durmakta zorlandıkları için tekerlekli sandalyede taziyeleri kabul etti.

Cenazeler, ilçe meydanına getirildiği sırada alanda bulunanlar, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" şeklinde sloganlar attı.

Kırşehir Müftü Vekili Bekir Ercan’ın ilçe meydanında kıldırdığı cenaze namazlarının ardından şehit Ahmet Taş Çiçekdağı İlçe Mezarlığı’nda, Muhammed Ali Ocak ise Yerköy Kale Mahallesi Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Törene, şehitlerin aileleri ve yakınlarının yanı sıra Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, AK Parti Kırşehir ve Yozgat milletvekilleri Mikail Arslan, Salih Çetinkaya, Yusuf Başer ve Ertuğrul Soysal, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Çiçekdağı Belediye Başkanı İsmail Deniz, askeri erkan, mülki idare amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Şehit onbaşılar Ahmet Taş ile Muhammed Ali Ocak’ın yakın arkadaş oldukları, acemi birliğini beraber tamamladıkları ve usta birliğinde vatani görevlerini yaparken şehit düştükleri öğrenildi.

Askerler, şehit annesinin ayaklarını havlularla sardı

Saldırısında şehit düşen istihkam er Kenan Döngel’in naaşı, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kılınan cenaze namazının ardından Sinop’a gönderildi.

Şehit Döngel’in (21) cenazesi, Ereğli Devlet Hastanesi morgundan alınarak konvoy eşliğinde Köseler Mahallesi’ndeki evinin önüne getirildi. Burada Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından şehidin annesi Şehime, babası Özcan, erkek kardeşi Mertcan ile kız kardeşi Livanur Döngel, taziyeleri kabul etti.

Helallik alınmasının ardından şehidin naaşı, cenaze namazı için ilçe merkezindeki antik tiyatronun önüne getirildi.

Bu sırada askerler, şehidin annesi Şehime Döngel’in ayağında yazlık ayakkabı olduğunu ve ıslanmasından dolayı üşüdüğünü fark etti. Annenin ayaklarını havlularla saran askerler, yarım saat içinde yeni ayakkabı ve çorap alarak, şehidin annesine giydirdi.

Aynı şekilde şehit yakınlarının soğuktan üşüdüğünü fark eden yetkililer, askeri montlarını çıkararak, şehidin akrabalarına giydirdi. Şehidin kardeşi Mertcan’ın da cenaze töreninde, ağabeyinin asker botu ve kabanını giydiği görüldü.

İl Müftüsü Mürsel Öztürk’ün kıldırdığı cenaze namazının ardından Döngel’in Türk bayrağına sarılı tabutu, vatandaşlar tarafından tekbirler eşliğinde cenaze aracına taşındı.

Şehit Döngel’in naaşı, toprağa verilmek üzere Sinop’a gönderildi.

Afyonkarahisar şehidine ağladı

Saldırısında şehit olan Sıhhiye Er Kamil Tunç ise memleketi Afyonkarahisar’ın Hocalar ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit Tunç’un (20) Afyonkarahisar Devlet Hastanesi morgundan alınan cenazesi, Hocalar ilçesindeki babaevine getirildi. Burada şehidin sözlüsü Gonca Gülhan ile ablası Emine Yalçın, tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Helallik alınmasının ardından şehidin cenazesi, ilçe meydanına götürüldü. Cenaze törenine katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, burada şehidin ailesine başsağlığı diledi.

Tabuta sarılan baba İsmail Tunç, oğlunun fotoğrafını öptü. Acılı babayı yakınları teselli etmeye çalıştı. Bu sırada şehidin fotoğrafı, rüzgarın da etkisiyle yere düştü. Şehidin ablası Emine Yalçın, "Kardeşimin fotoğrafını yere düşürmeyin" diye ağladı.

Kırılan camları temizlenen fotoğraf, tekrar tabutun yanına konuldu.

İlçe meydanında İl Müftüsü Şükrü Kabukçu’nun kıldırdığı namazın ardından şehit Tunç’un cenazesi ilçe mezarlığında toprağa verildi.

Öte yandan dün acı haberi aldıktan sonra fenalaşarak Hocalar Devlet Hastanesine kaldırılan şehidin annesi Hamiyet Tunç’un tedavisinin sürdüğü öğrenildi.

Muhabere Onbaşı Özen son yolculuğuna uğurlandı

Kayseri’deki terör saldırısında şehit olan Muhabere Onbaşı Abdülsamet Özen, memleketi Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde toprağa verildi.

Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, babaevinde alınan helalliğin ardından Kandıra ilçesindeki Süllü Camisi’ne götürüldü.

Şehit babası Hüseyin Fehmi Özen, burada taziyeleri kabul etti.

İl Müftüsü Yusuf Doğan tarafından kılınan cenaze namazının ardından askeri tören gerçekleştirildi. Vatandaşlar dev Türk bayrağı açarak, "Şehitler ölmez vatan bölünmez" ve "Vatan sana canım feda" şeklinde slogan attı.

Vatandaşların omuzlarında taşınan şehidin naaşı, köy mezarlığında toprağa verildi.

Kayseri’deki terör saldırısında şehit olan Piyade Er Serdar Amak, İzmir’in Menemen ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit Serdar Amak’ın (20) naaşı, Menemen Devlet Hastanesi morgundan alınarak, Merkez Yeni Camisine getirildi.

Burada oğlunun naaşına sarılan anne Dilber ve baba Arif Amak ile şehidin 5 kardeşi gözyaşı döktü.

Şehidin cenazesinin önünde nöbet tutan tören mangasındaki askerlerin de ağladığı görüldü.

Tören için kente gelen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, şehidin babası ile kardeşlerine sarılarak başsağlığı diledi.

Törene, şehidin ailesi, yakınları, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Hasan Koçyiğit, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, AK Parti Milletvekilleri Kerem Ali Sürekli, Hamza Dağ, CHP Milletvekilleri Tacettin Bayır, Musa Çam ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze namazını kıldıran İzmir İl Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu, şehidin ailesine ve güvenlik güçlerine başsağlığı dileyerek, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

"Ülke olarak zor bir süreçten geçiyoruz. O nedenle birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var." diyen Muslu, "Kişisel düşüncelerimizi ve kırgınlıklarımızı bir tarafa bırakarak yek vücut olmak zamanıdır. Bu tür menfur hadiseler bizlerin birlik ve beraberliğini kat kat artıracak ve perçinleştirecektir. Allah birlik ve beraberliğimizi daim eylesin, bozmak isteyenlere fırsat vermesin." dedi.

Şehidin babası Arif Amak da gazetecilere yaptığı açıklamada, "Terörün her türlüsünü Allah kahretsin, Allah belasını versin." diye konuştu.

Amak, gazetecilerin Menemen de yaşayan Muş’lu bir aile olduklarının hatırlatılması üzerine "İnşallah bu son olur. Allah bir daha göstermesin." karşılığını verdi.

Bir süre omuzlarda taşınan şehit Amak’ın cenazesi, daha sonra top arabasına konuldu.

Şehit Amak’ın naaşı, Şehit Asteğmen Kubilay Mezarlığında dualar eşliğinde toprağa verildi.


Kaynak: Yeni Akit

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.