Mega yatırımlar bizi zirveye taşır

Nükleer enerjinin endüstriden savunmaya, birçok alanda kullanıldığını belirten Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Türkiye (Ben dünyada 10 büyük ülkeden biri olacağım) diyorsa mutlaka nükleer enerjiye geçmeli. Büyük devlet olmada nükleer enerjinin psikolojik etkisinin de yüksek olduğu unutulmamalı. Akkuyu’dan sonra Sinop da hemen hayata geçmeli” dedi

Mega yatırımlar bizi zirveye taşır

sedat yılmaz

kuveyt

 

 

Limak Holding, Türkiye’nin daha da büyümesi yolunda yurt içi ve yurt dışı yatırımlarını hızlandırdı. 16 Nisan 2017 referandumundan sonra daha da normalleşen siyasi ve ekonomik ortamla birlikte Türk iş dünyası gibi öngörülen projeleri bir bir hayata geçirmeye çalışan Limak Holding, son olarak 4 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayı hedeflediği 4,5 milyar dolarlık Kuveyt Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal Binası’nın temelini 9 Mayıs’ta attı. Kuveyt’ten İstanbul’ dönüşte uçakta şirketin enerji, savunma, gayrimenkul, köprü ve otoyol yatırımlarıyla ilgili son durumu öğrenmek üzere Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ile biraraya geldik. Özdemir, artık Türk müteahhitlerinin dünyanın her yerinde büyük projelere imza attığını, ancak proje yapma ve geliştirme konusunda yabancı ortakları olmadan da mega yatırımlara girmesi gerektiğini söyledi.

Nihat Özdemir, Limak Holding’in 2017 yılı hedeflerini açıklarken de, Limak Holding’in 2016 yılında toplam aktiflerinin 8 milyar doları aştığını, cirolarının ise 4.2 milyar dolara ulaştığını söyledi. Özdemir, 2017 yılında ise hedeflerinin ciroyu 5 milyar dolara çıkarmak olduğunu kaydetti.

ENERJİYE İHTİYAÇ YÜKSEK

Türkiye’nin dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olması için özellikle enerji politikalarını iyi düzenlemesi gerektiğini belirten Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı  Özdemir, “Ülkemiz 2000-2013 yılları arasında 40 bin megavatlık enerji gücünden 80 bin megavat güce yükseldi. 13 yıl yılda 60 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi. Ancak emre amedeye yani hemen lazım olacak miktar sadece 42 bin megavat. Çünkü her zaman hidrolik santraller enerji üretmiyor. Rüzgar, güneş, kömür ve doğalgaz santralleri de bakım veya bir başka durumdan dolayı her zaman enerji üretemiyor. Ülke olarak bazen 43 bin megavatlara kadar enerji ihtiyacımızın olduğu dönemler oluyor. Dolayısıyla Türkiye’nin hala büyük enerji gücüne ihtiyacı var” diye konuştu.

GÜCÜMÜZÜ KATLAMALIYIZ

Fert başına 3 bin kilovatsaat elektrik tüketimi yapılan Türkiye’nin OECD ve gelişmiş ülkelerde kullanılan ortalama 8 bin kilovatsaat kişi başı enerji tüketimi ile karşılaştırıldığında daha çok gideceği yolun olduğunun altını çizen Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “İhtiyacın karşılanması için daha 2-3 kat büyümek gerekiyor. Yani önümüzdeki en kısa dönemde ülkenin 40 bin megavatlık daha enerji yatırımı yapması gerekiyor. 2023 hedefleri doğrultusunda Türkiye’nin 400 milyar kilovatsaat enerjiye ihtiyacı olduğu gözleniyor” dedi.

“Türkiye büyüyeceğim, zenginleşeceğim, gelişeceğim diyorsa en yakın zamanda nükleer enerjiye geçmeli” diyen Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, nükleerin endüstriden, savunmaya birçok alanda kullanıldığını söyledi. Özdemir, “Türkiye nükleer enerji yatırımını gerçekleştirmeli. Akkuyu’dan hemen sonra Sinop’u da yapmalıyız. Büyük devlet olmada nükleer enerjinin psikolojik etkisinin de yüksek olduğu unutulmamalı” ifadelerini kullandı. 

ENERJİDE HEDEFİMİZ 5 BİN MEGAVAT

Limak’ın enerjide hedefinin 5 bin megavata yükselmek olduğunu belirten Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Hedefimiz olan 5 bin megavata gelecek 3-4 yıl içinde ulaşmayı öngörüyoruz. Şu anda 3 bin 200 megavata sahibiz. Siirt’teki Çetin Barajı, Eskişehir’deki Gürsögüt Barajı ile birlikte bu neredeyse 4 bine yaklaşıyor. Jeotermaller, güneş santralleri devreye girecek. Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesine girdik. Güneşi kaybettik, rüzgardan pay almak istiyoruz” şeklinde konuştu.

GAYRİMENKUL 10-20 YIL CANLI KALIR

Gayrimenkul  sektörünün zor bir dönemden geçtiğini belirten Nihat Özdemir, sektörün geleceğine de güvendiklerine söyledi. Özdemir, “2015 Kasım’da seçim oldu. Sonra hain darbe girişimi çıktı. Muvaffak olamadılar ama etki bıraktı En büyük tesir de gayrimenkulde yaşandı. İnsanlar durup bekleyelim dedi. Faizin yükselmesi de konut alıcılarını olumsuz etkiledi. Referandum oldu yine insanlar bekleyeme geçti. Ama Hükümet durumu gördü müdahale etti. KDV, tapu harcı için indirimler geldi. Türkiye’den ev alan yabancıya vatandaşlık verileceği ve KDV alınmayacağı açıklandı. Şimdi ekonomide büyüme ve canlanma bekliyoruz. Yabancı kurların ve faizin düşüşü sürüyor. Nüfus artışı ile konut ihtiyacı büyüyor. Bir de gündemde kentsel dönüşüm var. Ben 10, hatta 20 yıl gayrimenkulde canlılığın süreceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

3 BÜYÜK PROJE YOLDA

Enerji, savunma, çimento sektörlerinden başka gayrimenkul sektöründe de atağa geçtiklerini belirten Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “3 gayrimenkul projemizi hayata geçiriyoruz. İlki Makedonya’nın başkenti Üsküp’te. 250 milyon dolarlık 1000 konutluk bir karma proje burası ülkenin yüzüktaşı niteliğinde. Adına Daimond (elmas, pırlanta) dedik. İzinlerini aldık. 2.5 yıl içinde proje bitecek. Diğerleri de Ankara ve G. Antep’te. Çimento fabrikalarımızın yerlerine konut projeleri yapacağız. Fabrikalarımızı taşıyacağız” dedi. Ankara’da Külliye ’ye yakın konumlanan 600 bin metrekare arsada konut, otel ofis ve alışveriş merkezi olan büyük bir kompleks planladıklarını belirten Özdemir, “Gaziantep Şahinbey’de ise 2 milyon metrekare arsa var. Büyükşehir ve ilçe belediyesine sunumları yaptık. Orada yeni bir yaşam merkezi kuracağız” dedi. Özdemir, Ankara ve G.Antep’teki projeleri yaparken yeşil alanlarla birlikte önemli bir arsa büyüklüğünü belediyelere terk edeceklerini belirtti.

İŞSİZLİK MUTLAKA AŞAĞI ÇEKİLMELİ

Özdemir, 16 Nisan referandumu sonrasında artık Türkiye’nin önünde hiçbir engel kalmadığını hatırlatarak, “Türkiye bütün planlamalarını büyümeye göre yapmalı. İşsizlik hızla aşağı çekilmeli” dedi. Limak Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, Doğu ve G. Doğu Anadolu Bölgesi’ne verilen teşviklerle yatırımların hızla artacağını ve işsizliğin azalacağını söyledi.

3 MİLYAR DOLAR’LIK İHALE KAYBETTİK

Yurtdışı müteahhitlik sektöründe uçak krizi ile başlayan Rusya geriliminin de sürdüğünü söyleyen Özdemir, “Türk şirketler için Rusya son derece önemli bir pazar. Türkler hâlâ direkt ihale alamıyor. Türkiye 2 yılda 3 milyar dolarlık ihale kaybetti. Sektör pazar çeşitlendirmesine gitti. Körfez ve Afrika’ya yöneldik. Ama Rusya’nın düzelmesi bizim için önemli. Düzeleceğine inancımız tam” ifadelerini kullandı.

TÜRKLER TEK BAŞINA KÖPRÜ YAPABİLMELİ 

Türk firmalarının yabancı ortaklar olmadan da mega projelerde iş yapabilecek seviyeye gelmesi gerektiğini dile getiren Özdemir, “Türk firmaları artık yanına yabancı bir ortak almadan köprü yapabilmeli. Mega projeler yapıp, projeleri geliştirebilmeli. Çanakkale Köprüsü’nde projenin içinde olup bu teknolojiyi kapacağız. Afrika’nın, Uzak Doğu’nun daha çok köprüye ihtiyacı var. Biz de belki gidip Çin’de Afrika’da yapılacak köprülerin ihalesine gireceğiz” diye konuştu.

TAHMİNİM BEŞİKTAŞ ŞAMPİYON OLUR

Uzun yıllar Fenerbahçe ikinci başkanlık görevini yürüten Özdemir, ‘Tekrar Fenerbahçe yönetimine girmeyi düşünüyor musunuz?’ sorusuna ise, “Fenerbahçe’ye yönetici olarak geri dönmeyi düşünmüyorum. Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekiliği görevime devam edeceğim” dedi. Süper Lig’deki şampiyonluk yarışını da sorduğumuz Özdemir, “2 puan önde olan Beşiktaş’ın şampiyonluk şansının  yüksek olduğunu düşünüyorum. Beşiktaş’ın fikstürü de Başakşehir’e göre daha avantajlı”yorumunu yaptı.

 


Kaynak: Yeni Akit

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.