Erdoğan’dan 3 rest

“Şu anda Amerika hâlâ bir geçiş sürecini yapıyor. Bizim bütün temennimiz, şu anda ABD’den, daha önceden gelen bazı işlemler var. İşte bunlar YPG’ye verilen silah destekleri. Bunlar ağır silahlar, sıradan silahlar değil. Bu tabii bizim ABD ile olan stratejik ilişkilerimize, stratejik mutabakatımıza ters düşen gelişmeler.”

Erdoğan’dan 3 rest

AMERİKA HÂLÂ GEÇİŞ SÜRECİNDE

“Şu anda Amerika hâlâ bir geçiş sürecini yapıyor. Bizim bütün temennimiz, şu anda ABD’den, daha önceden gelen bazı işlemler var. İşte bunlar YPG’ye verilen silah destekleri. Bunlar ağır silahlar, sıradan silahlar değil. Bu tabii bizim ABD ile olan stratejik ilişkilerimize, stratejik mutabakatımıza ters düşen gelişmeler.” BÖLGEDE TEHDİT BİZE, NATO NEREDE?

“Bu bölgede ne Amerika’ya tehdit var ne Rusya’ya tehdit var, tehdit bize, tehdit o ülkenin kendi insanlarına. Peki tehdit bize olduğuna göre başkalarına ne? ABD ile NATO’da beraberiz. İttifak halinde olduğumuz böyle güçlü bir ülke, herhalde güçlü bir ortağıyla bu bölgede çok daha farklı adımları bizimle atmalı. ZİRVEYE GİDİYORUM, ZIRVAYA DEĞİL

“Ne Brüksel Belediyesini ziyarete gidiyorum ne de  Brüksel’deki Belçika yetkililerini ziyarete gidiyorum. Ben, NATO’daki yapılacak bir zirveye gidiyorum. ‘Ben, NATO zirvesine de Erdoğan’ı sokmam’ diyorsa, buna gücü Belçika yetkililerinin yetiyorsa, çıksınlar bunu açıklasınlar. Ben zirveye gidiyorum, zırvaya değil.”

Çin ve ABD ziyareti öncesi zehir zemberek açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanın Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin YPG’ye verdiği desteğe ve FETÖ ile ilgili tutumuna sert tepki gösterdi.  NATO’nun terörle mücadele konusundaki zaafiyetini eleştiren Cumhurbaşkanı, NATO zirvesi öncesinde Brüksel’den gelen “Erdoğan yanlısı gösterilere izin vermeyeceğiz” şeklindeki küstahça açıklamaya da “Güçleri yetiyorsa zirveye sokmasınlar” diye cevap verdi.

“ÖNCE SİYASET ÖĞRENMELİLER”

Bir gazetecinin, “Amerika’nın YPG/PYD’ye silah yardımını resmi olarak karar almasının ardından ana muhalefetten, ‘Amerika ziyareti gözden geçirilmeliydi, gidilmese daha iyi olurdu” şeklinde açıklamalar var bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Erdoğan, “Bu tür ifadeyi kullanmışlarsa, ben o ifade üzerinden kullanayım. Önce bunların siyaset öğrenmesi lazım. Siyaseti bilmeyenlere bu şekilde cevap vermenin de hiç bir anlamı yok. Biz neyi, ne zaman, nasıl gözden geçireceğimizi çok iyi biliriz. Bu bir defa, dünyadaki gelişmelerden ne kadar uzak olduklarının da bir alameti farikasıdır”

 “ZİYARET YENİ MİLAT”

“Amerika kamuoyunda özellikle PKK ile mücadele konusunda bundan sonraki süreçte Türkiye ile daha yakın iş birliğine yönelik açıklamalar geldi” şeklindeki soru üzerine,  Erdoğan, “Ben bu ziyaretimi Türkiye-Amerika ilişkilerinde yeni bir milat olarak görüyorum. Şu ana kadar gelen bilgilerin içerisinde bizi tatmin eden bilgiler olduğu gibi, yeterli bilgiler olmadığını da maalesef yaşayarak gördük. Bu bakımdan bu ziyaret yeni milat olacaktır inşallah. Bundan sonra bunları değerlendirmek çok daha gerçekçi, rahat olacaktır” dedi.

Erdoğan,  öncü bir ekibin ABD’ye gönderildiğini ve bazı ön görüşmelerin gerçekleştirildiğini hatırlatarak, “Şimdi de biz en üst düzeyde Sayın Trump’la bu görüşmeleri yapalım istiyoruz ki bizim yapacağımız görüşme virgül mesabesinde değil nokta mesabesinde olacaktır. Bu bakımdan önemli” diye konuştu.

“DEAŞ İLE MÜCADELEYİ ŞU ANDA EN ÜST DÜZEYDE VEREN BİZİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump’la bu konuları görüşeceklerini vurgulayarak, “Çünkü hep söyledim, yine söylüyorum, bir terör örgütü hedefe konularak onu bir başka terör örgütüyle yok etme politikası, bana göre ideal bir siyaset anlayışı değildir” dedi.  Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz ne diyoruz, bölgede DEAŞ ile mücadele mi? DEAŞ ile mücadeleyi şu anda en üst düzeyde veren biziz. Bu DEAŞ olabilir, PKK olabilir, PYD, YPG olabilir. Tüm terör örgütleri, DEAŞ, hepsiyle.  Türkiye’de içerideki terör örgütleri, hepsiyle bu mücadeleyi amansız bir şekilde verdik, veriyoruz” ifadelerini kullandı. 

ZİRVEYE GİDİYORUM, ZIRVAYA DEĞİL

“Brüksel Belediye Başkanı’nın ‘Erdoğan yanlısı gösterilere izin vermeyeceğiz’ şeklindeki açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna karşılık, Erdoğan, şunları kaydetti: “Brüksel Belediye Başkanı, NATO’nun bir mensubu değil. NATO adına konuşacak birisi de değil. O kendi işine baksın. Brüksel sokaklarını nasıl temizleyeceğini düşünsün. Ona göre ne gibi adımlar atılacak, onları düşünsün. Bıraksın da bu işleri, üst düzeydeki Belçika’nın NATO’daki temsilini üstlenen kişiler konuşsun. Ne Brüksel Belediyesini ziyarete gidiyorum ne de bu noktada Brüksel’deki Belçika yetkililerini ziyarete gidiyorum. Ben, NATO’daki yapılacak bir zirveye katılacağım. Olay budur.  Gücü şuna yetiyorsa ‘Ben, NATO zirvesine de Erdoğan’ı sokmam’ diyorsa, buna gücü Belçika yetkililerinin yetiyorsa, çıksınlar bunu açıklasınlar. Ben zirveye gidiyorum, zırvaya değil. Dolayısıyla da atacağımız adımın nerelere tekabül edeceğini de gayet iyi biliriz. Bunların ki zırvalama, başka bir şey değil. Biz görevimizi yaparız. Bütün bu olanların hepsi zaten orada gündeme gelecek. NATO ne için var? Bunları hep konuşacağız. Eğer NATO terörle mücadelede de bir rol almayacaksa niye var? Bunları da konuşacağız.”

ÇİN İLE GERÇEKLEŞTİRİLECEK PROJELER

Üst düzey katılımın çok yoğun olduğu bir zirve olacağına işaret eden Erdoğan, bundan istifadeyle devlet başkanları, hükümet başkanlarıyla görüşme imkanları olacağını bildirdi. Erdoğan, “Çin ile Avrupa arasında ilave bir bağlantı koridoru açan Trans-Hazar-Orta Koridor Projesi’ni de hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin 2017 yılı ortasında faaliyete geçmesiyle orta koridorun önemli bir ayağını tamamlamış olacağız. Bu ziyaret ülkemizin Kuşak ve Yol girişimindeki stratejik konumunu öne çıkaracaktır” dedi. 

KADİR DEMİREL ANKARA


Kaynak: Yeni Akit

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.