‘Damat’ müşterilerini mağdur etmeye devam ediyor

Ülke çapında tanınmış bir marka olarak tanımlanan tekstil markası Damat’ın Hakan Korkmaz isimli müşterisine yaşattığı olay mağduriyete neden oldu.

‘Damat’ müşterilerini mağdur etmeye devam ediyor

Ünlü tekstil firması Damat'ta yaşananlar ‘Bu kadar da olmaz' dedirtti. Geçtiğimiz hafta İstanbul Bağcılar'da bulunan bir AVM'deki Damat mağazasına giden Hakan Korkmaz, bin 88 lira ödeyerek bir takım elbise satın aldı.

Ancak Korkmaz eve gidip elbisesine baktığında büyük bir şokla karşılaştı. Korkmaz, takım elbisenin birçok noktadan kusurlu olduğunu fark etti. Takım elbisenin üzerinde giderilemeyeceği anlaşılan izlerin yanı sıra pantolonda tiftiklenme, yelekte ise açılma olduğu net bir şekilde gözleniyor.  

Yaşadığı mağduriyet ile ilgili konuşan Korkmaz “Kalitesine güvenerek Damat mağazasına gittim. Açıkçası şuanda çok pişmanım. Ürünü satın aldığım mağazaya ürünü geri götürdüm. Takım elbiseye bakılacaklarını söylediler. Şimdi bana gelecek olan cevabı bekliyorum. Neticeye göre her türlü yasal hakkımı da kullanacağım” ifadelerini kullandı.

AYIPLI MAL SATILAN MÜŞTERİ NE YAPMALI?

Geçtiğimiz yıl yenilenen Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, tüketicileri korumaya yönelik önemli değişiklikler getirdi. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Umut Yeniocak, tüketicinin satın aldığı üründe bir sorun çıkması durumunda sahip olduğu haklarla ilgili bilgi verdi. Ayıplı mal satın alan bir tüketicinin sadece ücretsiz onarım hakkına sahip olduğu algısının oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Umut Yeniocak, bu ezberin bozulması gerektiğini, kanunun tüketiciye dört hak verdiğini ve önce onarım hakkını kullanmanın bir zorunluluk olmadığını belirtti. İşte tüketicinin aldığı üründe bir sorun çıkması durumunda sahip olduğu haklar.

ONARIM, DEĞİŞİM, İNDİRİM VE İADE

Ayıplı mal satın alan bir tüketicinin sadece ücretsiz onarım hakkına sahip olduğu algısının hak kayıplarına yol açtığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Umut Yeniocak, tüketicinin haklarını şöyle sıraladı:

“Satın aldığı ürün ayıplı çıkan bir tüketici, Kanun'a göre; Satıcıya karşı ücretsiz onarım talebinde bulunabileceği gibi, ürünün onarılmasını tercih etmeyip, ayıplı ürünü ayıplı olmayan bir ürünle değiştirme, ürünün bedelinde indirim veya ürünü iade edip bedelin geri ödenmesi yönündeki talep haklarından birisini kullanabilir. Hatta onarım ve değişim haklarını, sadece satıcıya değil ürünü ithal eden ve üreten kişilere karşı da kullanabilir. Uygulamada ise tüketici, başka bir hakkı yokmuş ve onarıma katlanmak zorundaymış gibi, bu dört haktan sürekli ücretsiz onarım hakkını kullanmaya satıcılar tarafından teşvik ediliyor. Oysaki tüketici, Kanun'un verdiği diğer haklardan birini de kullanabilir. Ayrıca, yanlış bilinen bir başka konu da, garanti belgesi olmayan bir üründe sorun çıktığı zaman tüketicinin bir hakkı yokmuş zannedilmesidir. Garanti belgesi olmasa da Kanun tüketiciye iki yıl içinde bu haklarını kullanma imkânı vermiştir. Belgenin olmaması hak kaybına yol açmaz. Önemli olan, üründeki sorunun bir kullanım hatası sebebiyle oluşmaması ve bu hakların iki yıllık süre içinde kullanılmasıdır.”

HANGİ YOL İZLENMELİ! 

Umut Yeniocak, ayıplı malı satın alan bir kişinin öncelikle satıcıya bildirimde bulunarak iade, değişim, onarım ya da indirim taleplerinden hangisini kullanmak istediğini belirtmesi gerektiğini söyledi.

Satıcı talebi karşılamazsa yargı yoluna gidilmesi gerektiğini ifade eden Yeniocak, başvurulacak yargı merciinin ürün bedeline göre belirlendiğini söyledi.

Tüketicinin haklarını nasıl kullanacaklarını öğrenmelerinin önemine vurgu yapan Yeniocak, “Ürünün bedeli 2 bin 200 liranın altındaysa ilçelerdeki kaymakamlıklar bünyesinde bulunan tüketici hakem heyetlerine başvurmamız gerekiyor. Eğer ürünün bedeli 2 bin 200 lira 3 bin 300 lira arasındaysa bu durumda da illerdeki Ticaret İl Müdürlükleri bünyesinde bulunan hakem heyetlerine başvurmalıyız. Ürün, 3 bin 300 liranın da üzerinde bir değere sahipse bu durumda doğrudan tüketici mahkemesine başvurmalıyız. Ayrıca tüketici hakem heyetlerine tuketici.gov.tr adresi üzerinden online başvuru da yapılabilir” ifadelerine yer verdi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.